Słodki pomidor

Kiedy mówimy ‘słodki’ odnośnie pokarmu, zazwyczaj kojarzy się to słowo z cukierkami, czekoladkami lub ciastami.  A do skojarzeń dołącza się pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego.  Wiele razy używa się słodyczy do nagradzania dzieci za wzorowe zachowanie lub wyniki w nauce lub zachęca ich do wysiłku obiecując słodycze jako nagrodę.  Czego uczą się dzieci ze swoich słodyczowych doświadczeń?  Przede wszystkim tego że słodycze są czymś bardzo wartościowym i trzeba na nie zasłużyć.  Czy tego rzeczywiście pragną rodzice dla swoich dzieci?

Widziałem kiedyś na biurku pewnej sekretarki tabliczkę z napisem: „Jeśli nic w życiu się nie udaje, zjedz czekoladkę.”  Chyba nie muszę opisywać jak wyglądała owa sekretarka i jak jej wygląd świadczył o jej sukcesach w życiu.  Jest wiele osób które nie są sekretarkami, jednak zachowują się bardzo podobnie do tej sekretarki którą wspomniałem.  Wystarczy pójść na lunch w kościele i popatrzeć przy którym stole jest najwięcej wrzawy.  Czyżby ludzie twierdzący że ich ciała są świątyniami Ducha Świętego nie zdawali sobie sprawy z tego co słodycze czynią w ich organizmach?

Uważaliśmy dawniej że jednym z dobrodziejstw niesionych przez kościół swemu otoczeniu jest poselstwo zdrowia.  Ale wydaje mi się że entuzjazm zdrowotny wygasł lub jest bliski wygaśnięciu.  Czyżbyśmy zapomnieli jak ważne jest zdrowie dla każdego z nas?

Wiem że zły przykład niesie się szybko i nie przebiera w ofiarach.  Słyszałem o dzieciach które przynosiły z kościoła do domu paczuszki łakoci, a kiedy ich mamusie starały się wytłumaczyć że słodycze nie są zdrowe, zaskoczone dzieci nie potrafiły sobie uzmysłowić jak to jest że nauczycielki oraz ciocie i wujkowie w kościele mogą im darować coś co nie jest zdrowe.  Czy z kościoła nie powinny pochodzić same dobre rzeczy?

Słyszałem kiedyś jak lekarz usprawiedliwiał swoją dietę mówiąc że nie będzie sobie odmawiał wszystkiego co dobre tylko po to żeby przedłużyć sobie cierpienia starości.  Pomyślałem że ów lekarz swoją dietą skraca sobie okres dobrego zdrowia i przyśpiesza nadejście starości, a swojej dawki cierpienia i tak nie uniknie, tyle tylko że wcześniej zacznie cierpieć.  Ale nie mogłem przecież uczyć lekarza; zresztą powinien on wiedzieć lepiej niż ja.  Nie widziałem też przyczyny dla której miałbym go rabować z pięknych złudzeń.  (Wiem jak owy lekarz zareagowałby gdyby ktoś chciał go ogołocić z urojonych marzeń, dlatego wolałem milczeć.)

W rozmowach z ludźmi wiele razy słyszałem jak lekarze zezwalają na kawałek ciasta lub trochę słodyczy tłumacząc że od czasu do czasu można sobie na takie rarytasy pozwolić.  Ale takie pozwolenie sobie prowadzi do następnych pozwoleń i w końcu ludzie przyłapują się na tym że ich jedyne ograniczenie nadchodzi ze strony organizmu który nie może już normalnie funkcjonować.  Rozumiem że czasami przeżywamy silne pokusy lub pragnienia organizmu których nie jesteśmy w stanie odeprzeć z różnych względów.  Ale poddawanie się i spożywanie tego co niewłaściwe nie powinniśmy usprawiedliwiać tym że od czasu do czasu można sobie na takie coś pozwolić.  Fakt że nie umrę od jednorazowego zjedzenia bombonierki wcale nie znaczy że słodycze nie mają na mnie żadnego ujemnego wpływu.  Jeśli sami nie potrafimy się powstrzymać przed spożyciem słodkich ale szkodliwych produktów, to chociaż nie okłamujmy sami siebie i nie uczmy innych postępować tak samo.

Chociaż jest coraz trudniej o pełnowartościowe owoce i jarzyny, to zdarza się nabyć coś co zachwyca nas swoim smakiem.  Kupiłem kiedyś pomidory wyhodowane prywatnie i dojrzewające na krzaku podczas pięknej pogody.  Co to była za uczta przy tym jednym owocu.  Zachwycałem się jego smakiem i pomyślałem o ulubionych czekoladkach.  Wydaje mi się, że swoją naturalną słodyczą pomidor przewyższa czekoladki, a przecież nie jest on uważany za coś słodkiego.  Gdybym miał zawsze smaczne, naturalnie wyhodowane jarzyny i owoce, czy skusiłbym się kiedyś na ciasta, cukierki lub czekoladki?

Otrzymałem niedawno listę problemów powodowanych w naszych organizmach przez cukier.  Dzielę się nią z innymi gdyż może ona przekonać nas i ewentualnie uchronić nasze zdrowie przed wieloma problemami.

Jak na 72 sposoby cukier może popsuć nasze zdrowie

Głównym źródłem nadmiaru cukru są proste węglowodany, które zamieniają się w glukozę, popularnie nazywaną „cukrem we krwi”.  Nadmiar cukru we krwi może być początkiem całego ciągu groźnych dla zdrowia następstw. Przedstawiamy listę możliwych następstw poznanych w ostatnich latach i opublikowanych w różnych czasopismach medycznych i publikacjach naukowych:

 1. Nadmiar cukru osłabia układ odpornościowy i ochronę organizmu przed infekcjami.
 2. Nadmiar cukru narusza proporcje minerałów w organizmie: powoduje niedobór chromu i zaburza przyswajanie wapnia i magnezu.
 3. Nadmiar cukru może spowodować wzrost poziomu adrenaliny, nadaktywność, panikę, problemy z koncentracją i rozdrażnienie (także u dzieci).
 4. Nadmiar cukru może doprowadzić do znacznego wzrostu poziomu całkowitego cholesterolu, złego cholesterolu i trójglicerydów, a obniżyć poziom dobrego cholesterolu.
 5. Nadmiar cukru powoduje sztywnienie naczyń krwionośnych.
 6. Udowodniony jest związek między nadmiarem cukru i rozwojem raka piersi, jajników, płuc, trzustki, prostaty, jelit, żołądka.
 7. Nadmiar cukru może zwiększyć poziom glukozy we krwi, a wynikiem tego może być uczucie głodu i hipoglikemia reaktywna (spadek poziomu cukru we krwi poniżej normy — niedocukrzenie)
 8. Nadmiar cukru może pogorszyć wzrok.
 9. Nadmiar cukru może spowodować różnorakie problemy w układzie trawiennym: nadkwasotę, niestrawność, pogorszyć przyswajanie składników odżywczych u osób chorych na przewlekłe choroby układu pokarmowego, zwiększyć dolegliwości związane z chorobą Crohna i innymi chorobami jelit.
 10. Nadmiar cukru przyspiesza procesy starzenia.
 11. Nadmiar cukru może doprowadzić do alkoholizmu.
 12. Nadmiar cukru może zakwasić ślinę, doprowadzić do paradontozy.
 13. Nadmiar cukru sprzyja otłuszczeniu.
 14. Nadmiar cukru może sprzyjać pojawieniu się lub pogarszać stan w chorobach z autoagresji takich jak: artretyzm, astma, stwardnienie rozsiane.
 15. Nadmiar cukru w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnych w układzie pokarmowym i moczowym.
 16. Nadmiar cukru może doprowadzić do powstania kamieni żółciowych.
 17. Nadmiar cukru może wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego.
 18. Nadmiar cukru może spowodować hemoroidy.
 19. Nadmiar cukru może sprzyjać powstawaniu żylaków.
 20. Nadmiar cukru może podnosić poziom glukozy i reakcji insulinowej u stosujących doustną antykoncepcje.
 21. Nadmiar cukru może doprowadzić do osteoporozy.
 22. Nadmiar cukru może spowodować obniżenie wrażliwości na insulinę, tym samym doprowadzając do nadmiernych poziomów insuliny i w ostateczności do cukrzycy.
 23. Nadmiar cukru może obniżać poziom witamin E i B6.
 24. Nadmiar cukru może wpływać na powstawanie nadciśnienia.
 25. Nadmiar cukru może wywoływać senność i obniżenie aktywności u dzieci.
 26. Nadmiar cukru może zmniejszać przyswajalność białek.
 27. Nadmiar cukru może doprowadzać do powstawania alergii pokarmowych.
 28. Nadmiar cukru może przyczyniać się do występowania zatrucia ciążowego.
 29. Nadmiar cukru powoduje rozwój egzemy u dzieci.
 30. Nadmiar cukru może spowodować arteriosklerozę i choroby sercowo-naczyniowe.
 31. Nadmiar cukru może zaburzyć strukturę DNA.
 32. Nadmiar cukru może zmieniać strukturę białek w naszym organizmie i rozpocząć nieodwracalne procesy degeneracyjne w organizmie.
 33. Nadmiar cukru zmienia strukturę kolagenu i przyspiesza procesy starzenia się skóry.
 34. Nadmiar cukru może powodować kataraktę i krótkowzroczność.
 35. Nadmiar cukru może powodować zwapnienie płuc.
 36. Nadmiar cukru zaburza homeostazę wielu systemów organizmu.
 37. Nadmiar cukru może obniżyć działanie enzymów.
 38. Nadmiar cukru zaostrza chorobę Parkinsona.
 39. Nadmiar cukru może powodować powiększenie wątroby, przyspieszony podział komórek. Może także powiększać otłuszczenie wątroby.
 40. Nadmiar cukru może zwiększyć wielkość nerek i doprowadzić w nich do patologicznych zmian np. kamieni nerkowych.
 41. Nadmiar cukru może zaszkodzić naszej trzustce.
 42. Nadmiar cukru może powodować zatrzymywanie wody w organizmie.
 43. Nadmiar cukru — wróg numer 1 dla zadań jelit.
 44. Nadmiar cukru może powodować pękanie ścian drobnych naczyń krwionośnych (włosowatych).
 45. Nadmiar cukru może powodować bóle głowy, w tym również migreny.
 46. Nadmiar cukru może zmniejszać poziom percepcji i negatywnie wpływać na oceny uczniów.
 47. Nadmiar cukru może powodować wzrost natężenia fal delta, alfa i theta (widać to na elektroencefalografie mózgu),  co ma negatywny wpływ na jasność myślenia.
 48. Nadmiar cukru może wywołać depresję.
 49. Nadmiar cukru może zwiększyć dolegliwości związane z podagrą (dna moczanowa).
 50. Nadmiar cukru zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.
 51. Nadmiar cukru może rozregulować system hormonalny: zwiększać poziom estrogenów u mężczyzn, nasilać dolegliwości menopauzy, obniżać poziom hormonu wzrostu.
 52. Nadmiar cukru może wywoływać zawroty głowy.
 53. Nadmiar cukru w pożywieniu  zwiększa ilość wolnych rodników i poziom stresu oksydacyjnego.
 54. Nadmiar cukru w pożywieniu ludzi, którzy mają stany zapalne naczyń krwionośnych, zdecydowanie podnosi trombocytozę.
 55. Nadmiar cukru w pokarmach u kobiet ciężarnych w wieku 17–20 lat może doprowadzić do znacznego skrócenia ciąży i wcześniactwa płodu.
 56. Nadmiar cukru powoduje uzależnienie od prostych węglowodanów.
 57. Nadmiar cukru może dawać taki efekt jak wypity alkohol.
 58. Obniżenie spożycia cukru może przywrócić równowagę emocjonalną.
 59. Organizm zamienia cukier w tłuszcz w naczyniach krwionośnych 2–5 razy szybciej niż ze skrobi.
 60. Łatwość wchłaniania cukru sprzyja objadaniu się ludzi z nadwagą.
 61. Nadmiar cukru może wzmocnić reakcje u dzieci nadaktywnych.
 62. Nadmiar cukru negatywnie wpływa na skład moczu.
 63. Nadmiar cukru może zaburzyć pracę nadnerczy.
 64. Nadmiar cukru może wywołać nienormalne procesy metaboliczne i tym samym być przyczyną przewlekłych chorób degeneracyjnych.
 65. Picie słodkich napojów może utrudniać dostęp tlenu do mózgu.
 66. Nadmiar cukru może wywoływać ataki epilepsji.
 67. Nadmiar cukru powoduje nadciśnienie u ludzi z nadwagą.
 68. W przypadku intensywnej terapii — ograniczenie cukru ratuje życie.
 69. Nadmiar cukru może powodować przedwczesną śmierć komórek.
 70. W placówkach dla trudnej młodzieży dieta z niską zawartością cukru obniżyła asocjalne zachowania o 44%.
 71. Nadmiar cukru odwadnia noworodki.
 72. Nadmiar cukru powoduje choroby dziąseł.

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego odżywiania i nauczyć się zdrowego stylu życia, a przy okazji dopomóc organizmowi pozbyć się zbędnego bagażu nagromadzonego niepotrzebnie poprzez nieprawidłowe odżywianie, skontaktujmy się z Katarzyną Woźniak—oto jest witryna internetowa.  Jestem w kontakcie z Kasią przez ponad pół roku i zaczynam dostrzegać jej wiedzę i moją niewiedzę (naiwność?) na temat prawidłowego odżywiania i naturalnego wyszczuplania.  A najważniejszą rzeczą jest nie tyle nauczyć się tyle co Kasia wie, gdyż wystarczy słuchać jej zaleceń.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia witryny Zdrowy Styl Życia i czerpanie korzyści z tego co inni odkryli przed nami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: