Zwietrzała sól

Niektórzy zastanawiają się nad tym o jakiej soli mówił Jezus twierdząc że sól zwietrzeje.  Przecież sól nie wietrzeje, a jeśli jest zostawiona bez opakowania, wchłania wilgoć i po pewnym czasie zamienia się w płyn.  Czy Jezus mówił o jakiejś soli o której nie wiemy?

Zastanówmy się nad tym czy Jezus mówił u tym że sól ulatnia się w sensie chemicznym i z ciała stałego staje się ciałem lotnym z pominięciem stanu płynnego?  Wiemy że takie rzeczy się dzieją, gdyż sople lodu powoli zmniejszają się chociaż temperatura powietrza jest ciągle poniżej zera.  Wiemy też że kamfora pozostawiona bez szczelnego opakowania w temperaturze pokojowej ulatnia się. [1]   Czy o takiej przemianie myślał Jezus kiedy mówił o zwietrzeniu soli?

Sprawdziłem kilka najpopularniejszych tłumaczeń Biblii aby dowiedzieć się jakiego słowa używają tłumacze:

Mt5:13bg  Wy jesteście sól ziemi; jeźli tedy sól zwietrzeje, czemże solić będą? Do niczego się już nie zgodzi, tylko aby była precz wyrzucona i od ludzi podeptana.

Mt5:13pubg  Wy jesteście solą ziemi; lecz jeśli sól zwietrzeje, czym ją posolą? Na nic się już nie przyda, tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Mt5:13bw  Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana.

Lk14:34bg  Dobrać jest sól; lecz jeźli sól zwietrzeje, czemże ją naprawią?

Lk14:34pubg  Dobra jest sól. Lecz jeśli sól zwietrzeje, czym się ją przyprawi?

Lk14:34bw Dobrą rzeczą jest sól; jeśli jednak sól zwietrzeje, czym ją przyprawić?

Rzeczywiście, w każdym przypadku występuje wyraz ‘zwietrzeje.’  Jednak nie widzę przyczyny dla której ktoś myśli że według słów Jezusa sól niby powinna zniknąć lub ulotnić się jak to się dzieje z kamforą.  Przecież Jezus zadaje pytanie czym nasolić sól która zwietrzeje.  A więc ta sól wcale nie zniknęła ani nie ulotniła się w żaden sposób.  Ona ciągle jest, ale jest zwietrzała i nie ma już smaku soli, a co za tym idzie, straciła również inne właściwości.  Stąd patrząc na polskie tłumaczenia Biblii wcale nie widzę powodu dla którego ktoś miałby zastanawiać się o jakiej soli mówił Jezus.  Mówił o jak najbardziej normalnej soli pod niebem!

Można jeszcze popatrzeć co mówią angielskie tłumaczenia Biblii i sprawdzić oryginalne wyrazy greckie które polscy tłumacze oddali jako ‘zwietrzeje.’

Mt5:13nasb  You are the salt of the earth; but if the salt has become tasteless, how can it be made salty again? It is no longer good for anything, except to be thrown out and trampled under foot by men.

Mt5:13kjv  Ye are the salt of the earth: but if the salt have lost his savour, wherewith shall it be salted? it is thenceforth good for nothing, but to be cast out, and to be trodden under foot of men.

W obu dostępnych mi manuskryptach greckich w niniejszym przypadku istnieje słowo greckie (μωραίνω) które znaczy stać się głupim lub bez smaku.  Występuje również w wersetach takich jak:

Rm1:22pubg  Podając się za mądrych, zgłupieli (μωραίνω);

1Co1:20pubg  Gdzie jest mądry? Gdzie uczony w Piśmie? Gdzie badacz tego świata? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo (μωραίνω) mądrości tego świata?

Wyraźnie widać że słowo (μωραίνω) wcale nie znaczy że sól znika lub ulatnia się.  Przypatrzmy się jeszcze jakiego słowa używa Łukasz sprawozdający to samo wydarzenie co Mateusz.

Lk14:34nasb  Therefore, salt is good; but if even salt has become tasteless (μωραίνω), with what will it be seasoned?

Lk14:34kjv  Salt is good: but if the salt have lost his savour (μωραίνω), wherewith shall it be seasoned?

Chociaż w obu manuskryptach greckich występuje ten sam wyraz który używa Mateusz (μωραίνω), to jednak jedno tłumaczenie Biblii używa zwrotu ‘stać się bez smaku,’ a drugie — ‘stracić smak.’  Nadal wyraźnie widać że wcale nie chodzi o ulotnienie się soli ale o utratę jej właściwości.

Można jeszcze zobaczyć co znaczy słowo polskie ‘zwietrzeć.’  Według słownika Definicja.net[2]  słowo ‘zwietrzeć’ może oznaczać: Przeżyć się, zestarzeć się, zaśniedzieć • Skruszeć, zetlić się • Spróchnieć • Stracić aktualność, intensywność • Ulecieć, ulotnić się • Wyjść z mody, wyjść z obiegu, wyjść z użycia • Wywietrzeć, wyparować • Zdezaktualizować się, przedawnić się (Definicje przenośne) • Zetleć, sparcieć • Zmurszeć, zgrzybieć, stracić aktualność.  A więc nie jest to zamiana ciała stałego w lotne z pominięciem stanu płynnego, tak jak to się dzieje z kamforą.  Nawet słowo ‘ulatniać’ nie oznaczy zawsze zmiany stanu stałego w lotny.[3]

Dlatego nie widzę najmniejszej podstawy aby zastanawiać się nad zwietrzeniem soli jako zniknięciem lub ulotnieniem.  Ani Biblia tego nie uczy, bez względu na to jakie tłumaczenie weźmiemy pod uwagę (słowa Jezusa wyraźnie wskazują na to że sól nie znikła ale straciła właściwości), ani znaczenie wyrazów na to nie wskazuje.

6 Responses to Zwietrzała sól

 1. chemik says:

  No to proste – jeżeli coś straciło smak to tylko do wyrzucenia. Jeżeli chrześcijanin zatraci smak wiary to… co zrobić z nim?

 2. Jarosław says:

  Oj, chyba potrzebny będzie nam tutaj dobry chemik, gdyż wkraczamy na teren gdzie może się okazać nasza niewiedza. Przypuszczam, że niektóre związki mineralne po prostu rozkładają się, podobnie jak żelazo utlenia się.
  Jeżeli Jezus mówi zwietrzała sól, to wierzę, że coś takiego istnieje i jest bezwartościowe.
  Sól ma być w potrawie a nie w jakimś słoiczku zgromadzone jak złoto na czarną godzinę.
  Jest cztery rodzaje chrześcijan: sól ziemi, światłość świata, miasto na górze, świeca na świeczniku. Pytanie brzmi, gdzie jest twoje miejsce?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Z Panem Bogiem

  • cezaryn says:

   Nie twierdzę że zwietrzałej soli nie ma; wskazuję tylko uwagę na fakt że zwietrzała sól nie musi oznaczać takiej która znika jak kamfora, gdyż ‘zwietrzeć’ może oznaczać wiele różnych rzeczy. Poza tym, nawet według słów Jezusa musi być coś co zostanie z soli, gdyż inaczej pytanie ‘czym tę pozostałość nasolić?’ nie miałoby sensu. Według oryginału greckiego sól może ‘zgłupieć,’ co wcale nie znaczy ‘zniknąć.’ Stąd nie widzę podstawy do twierdzenia że zwietrzała sól to taka która musi zniknąć. Jest to główny wątek powyższego artykułu.

   Jezus mówi tylko że sól może stracić swoje właściwości i zadaje pytanie jak przywrócić te właściwości temu co pozostanie z soli. A więc nie widzę potrzeby chemika który miałby tłumaczyć jakie reakcje chemiczne zachodzą w soli, aby dowiedzieć się o czym mówił Jezus.

   Ale jeśli jakiś chemik chciałby napisać o soli (najlepiej o celtyckiej lub kamiennej z Wieliczki), porównać ją do obrabowanej z prawie wszystkich minerałów soli stołowej, z przyjemnością zapraszam.

 3. ona says:

  rozumiem to tak ze, osolony ogniem czyli kazda dusza po smierci dozna ognia ale tu Jezus nie wyjaznia kto jakiego, Jedni ogniem Otchlani a drudzy ogniem Milosci beda osoleni. Bo dalej nakazujac bysmy mieli sol w samych sobie wg mnie ma na mysli WIARE, bo jesli ta zwietrzeje to bez wiary -tak jak bez soli potrawa jest mdla tak nasze zycie nijakie, bez sensu. i dalej nakazuje bysmy zachowywali pokoj miedzy soba. czyli mamy wierzyc i godzic sie.

  • cezaryn says:

   Dobrze byłoby abyś podała na jakiej podstawie wyrobiłaś swoje przekonania, gdyż niestety nie znam żadnych cytatów w Biblii które mówią o osoleniu ogniem, na dodatek ma to się niby stać z duszą która nie istnieje po śmierci według nauk Biblii.

 4. Biblista says:

  W pierwszym wyjaśnieniu zostało przytoczone greckie słowo moraino, występujące w tekście oryginalnym, które oznacza “zgłupieć”. Czyli Jezus mówi: Jeśli sól zgłupieje… A w symbolice biblijnej sól jest symbolem mądrości. Czyli chodzi o to, aby nie utracić mądrości (Bożej), która jest potrzebna światu do właściwego (zgodnego z wolą Bożą) funkcjonowania…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: