Ręka w ręce

Przedstawiam poniżej filmik z anglojęzycznej transmisji telewizji chińskiej z konkursu nowoczesnego tańca w Pekinie.  Niecodzienna para — Ma bez ręki a Zai bez nogi — była w gronie 7000 finalistów i jako pierwsza niepełnosprawna para która została kiedykolwiek zakwalifikowana do brania udziału w zawodach.

Tancerka Ma Li, obecnie w latach 30-tych, uczyła się tańca od kiedy była małą dziewczynką.  W późniejszym okresie życia, straciła prawe ramię w wypadku samochodowym i zapadła w stan depresji na kilka lat, rodzice uratowali ją od śmierci samobójczej. Kiedy zdołała się wydostać, spotkała mężczyznę Zai Zaiołei który stracił nogę w wypadku na gospodarstwie rolnym (uruchomił traktor a później spadł z niego) i zdecydowała się współpracować z nim.  Był on zupełnie bez żadnego doświadczenia w tańcu, ale po długich i czasami bolesnych godzinach treningu, doszedł do wielkiej wprawy.  W jednym momencie tańca Zai upuszcza Ma… ale to tylko tak wygląda.  Jednak podczas ćwiczenia tego fragmentu, Zai rzeczywiście upuścił Ma na podłogę około 1000 razy, ale po ćwiczeniu od 8 rano przez cały dzień, około północy doszedł do takiej wprawy że… czekajmy na ten zapierający dech moment.

Tańczą do muzyki „Trzymając się za ręce” skomponowanej przez San Bao. A taniec jest zatytułowany Qian Shou (牵手) co znaczy „Ręka w ręce.”  Zdobyli srebrny medal  z wynikiem 99.17 i od razu stali się hitem krajowym.

Pierwsza część przedstawia rozpacz Mai po utracie ręki  (była dobrze zapowiadającą się tancerką).

.

Poniższy komentarz został napisany przez kogoś kto słuchał wywiadu przeprowadzonego później:

Najbardziej wzruszającą częścią wywiadu była ta kiedy będąc w szpitalu ojciec powiedział synkowi że po utracie nogi będzie musiał stawić czoła wielu wyzwaniom i trudnościom w życiu.  Chłopiec który wtedy miał 4 latka, spytał ojca w swej naiwności: „Czy wyzwania i trudności są smaczne?”  Ojciec uśmiechnął się ze łzami w oczach i powiedział: „Tak, synku, ale nie można ich zjeść na raz, trzeba je jeść po jednym kawałku.”  Po tym wybiegł z sali szpitalnej zalany łzami.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: