Wielkotygodniowe pytania

20130326ikonkaZbliża się największe święto chrześcijańskie, Wielki Tydzień.[1]  Czy będzie to tylko ubaw i uciecha dla wszystkich zainteresowanych, czy jest w tym święcie jakieś głębsze znaczenie?

„Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich”. Ew, Jana 15, 13

Od kilku tygodni w Biuletynie zborowym Dandenong był umieszczany anons:

Koncert Ewangelizacyjny, 24 marca, godzina 17.00. Koncert odbędzie się w Domu Polskim Syrena w Rowville.”

Koncert był naprawdę wspaniały—wspaniali wykonawcy i wspaniała idea!

Przekazem koncertu było:

kochaj bliźniego dzisiaj, bo jutro może nie nastać!

I to było piękne.

Piękne pieśni, poezja, muzyka – wszystko o Biblii i Jezusie, który oddał życie za człowieka.

Koncert ten był „u progu Wielkiego Tygodnia” – kiedy choć raz w roku stajemy pod krzyżem i pojawia się pytanie – jak to się stało? Jak do tego doszło? Skąd ten krzyż?

Tam pod krzyżem odkrywamy na nowo prawdy niezrozumiane. Oto pojawia się człowiek, którego nazywają Nauczycielem. Prowadzi najskromniejszy tryb życia. W towarzystwie małego grona osób wędruje z miejsca na miejsce, a gdy się znajdą chętni do słuchania, głosi swoją naukę. Główny temat, o którym mówi, to Bóg i Jego Królestwo. Życie Jego świeci blaskiem cnót, wszystkim czyni dobrze. Ludzi nawołuje, aby się wzajemnie miłowali, byli sobie braćmi, unikali grzechu i ufali miłosierdziu Bożemu.

Historia krzyża, to nie jest zwykła historia ludzka. Gdyby taką była, czy ten krzyż miałby dziś jeszcze znaczenie?  Tajemnicy krzyża Golgoty nie pojmiemy  jak długo będziemy stali pod nim jako widzowie, którzy patrzą na to, co się wokoło dzieje, i myślą, że nie są osobiście w to włączeni. Na pytanie o przyczynę śmierci Chrystusa nie znajdziemy właściwej odpowiedzi, jak długo będziemy uważali, że tu chodzi wyłącznie o czyjąś winę, o czyjeś zaślepienie, o czyjąś zdradę, słabość i grzech, jak długo nie powiążemy krzyża z Golgoty z własnym życiem.

Przy końcu koncertu zebrano dary na Dom Polski Syrena, które wyniosły ok. $700. Jakież to piękne połączenie piękna z pożytecznym!

Organizatorem koncertu był pr Paweł Ustupski, a prowadził go pr Roman Chalupka. Obydwaj upiększyli chwile koncertu poezją i muzyką.

Kornel Bogusławski

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: