Drugi Mozart

Dlaczego drugi?  Pierwszy Mozart, Wolfgang Amadeusz, jako 13-letni chłopiec wysłuchał raz utworu Gregorio Allegriego który można było wykonywać tylko w Kaplicy Sekstyńskiej, a po wyjściu z kaplicy zapisał cały utwór Miserere z pamięci. 

Jest to 9-głosowa kompozycja chorałowa której nigdy przedtem nie opublikowano (prawdopodobnie wykonawcy znali tylko swoje partie, a nikt nigdy nie posiadał całości).  Wieści o tym wydarzeniu dotarły do papieża który nadał Wolfgangowi tytuł kawalera orderu „Złotej Ostrogi” (ze znanych kompozytorów takie odznaczenie otrzymał wcześniej Gluck).

Tyle na temat pierwszego Mozarta.  Więcej można znaleźć tutaj, a o jego podróżach do Włoch tutaj.

A drugim Mozartem została nazwana na konkursie Gwiazda Króla 5-letnia Ye Eun niewidoma od urodzenia.  Jej rodzice nie chcieli jej wychowywać, dlatego obecnie ma przybranych rodziców którzy darzą ją miłością.

Kiedy Ye Eun miała 3 lata zaczęła spontanicznie grać na fortepianie.  Wystarczy aby usłyszała jakiś utwór jeden raz i może go od razu zagrać w całości.  Oczywiście ma trochę problemu z trudniejszymi utworami ale może zagrać chociaż ich początek.  Kiedy ktoś śpiewa jakiś nieznany jej utwór, Ye Eun może od razu grać do niego akompaniament.

Na poniżej przedstawionym video Ye Eun w towarzystwie prezentera gra różne utwory, akompaniuje śpiewaczce, a na koniec śpiewa do akompaniamentu wykonywanego w większości jedną ręką.

Wszystko odbywa się podczas konkursu podobnego do Mam Talent, ale jurorzy nic nie mówią.  Prezenter wyjaśnia że nie mogą nic mówić bo mocno walczą aby powstrzymać się od płaczu.

A teraz oddaję głos Ye Eun, 5-letniej artystce niewidomej od urodzenia.

x

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: