Brawa w kościele

Westminster PanoramicNa salach widowiskowych oklaskujemy wykonawców za ich artyzm i ciekawe punkty programów, wyrażamy w ten sposób swoje podziękowanie lub zachwyt, współczujemy tym którym się nie udało… i nawet trudno sobie wyobrazić widowisko bez takiego komunikowania wrażeń.

Zwyczaj klaskania od niedawna jest akceptowany w kościołach z większym lub mniejszym sukcesem.  We Westminster Abbey, wielce respektowanym domem modlitwy w Anglii, po raz pierwszy w historii tego budynku usłyszano oklaski podczas uroczystości pogrzebowych księżniczki Diany.  Wydarzenie to stało się przełomowym wydarzeniem w dziejach klaskania w domach modlitwy.

Czy bicie brawa podczas nabożeństwo lub koncertów sakralnych w domach modlitwy jest właściwe?  Czy dom modlitwy nie staje się przez to miejscem powszednim z atmosferą sali widowiskowej lub cyrku?

Co Biblia mówi na ten temat?  Niektórzy cytują słowa Biblii wyrażające zachętę do klaskania, ale czy jest to mowa o właściwym chwaleniu Boga w domach modlitwy?

2 Responses to Brawa w kościele

 1. kuba says:

  Czy bicie brawa podczas nabożeństw lub koncertów sakralnych w domach modlitwy jest właściwe, uważam że nie, z tego powodu, że wszystko co czynimy jest ku chwale Bozej. Przez klaskanie oddajemy chwałe wykonawcom a nie Bogu, powinniśmy podziękować Bogu, że dał talenty tym ludziom. Często nawet słyszałem, że po wykonaniu pieśni były nie tylko brawa ale i gwizdy. Biblia mówi o klaskaniu w kilku miejscach, ale to nie ma nic wspólnego z miejscem gdzie oddajemy chwałe Bogu, natomiast apostol Paweł pisze do Tymoteusza: Piszę do ciebie w nadziei, że rychlo przyjdę do ciebie.
  Gdyby przyjście moje do ciebie się odwleklo, to masz wiedzieć, jak należy postępować w Domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podwaliną prawdy. 1 Tym.3, 14, 15.
  Po każdym utworze lub pieśni powinno być wypowiedziane słowo AMEN bo to najlepiej oddaje ducha w danej chwili. Dom modlitwy powinien być domem modlitwy, a nie salą widowiskową, ponieważ jest to miejsce szczególnie poświęcone dla Boga.

  Nawet jeżeli koncerty sakralne odbywają się w innych miejscach nie w domu modlitwy, nie powinno się klaskać, a powinno być wypowiedziane na zakończenie słowo AMEN.

  • koalaandrzej says:

   Klaskanie to przyjęty już zwyczaj w kościołach, moim zdaniem wystarczyło by powiedzenie słowa amen, ale z drugiej strony jeżeli grany jest utwór muzyki poważnej a szczególnie chodzi mi o Chopina ( którego muzyka jest przepełniona buntem i motywami rewolucyjnymi) to czy na taką muzykę mogę powiedzieć amen?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: