Paliwo na zapas

W piątek rano Kasia nie czuła się dobrze.  Postanowiła więc zostać w domu i cały dzień leżała w łóżku.  W sobotę rano poczuła się lepiej i zdecydowała pojechać do kościoła.  Dowiedziała się tam że grupka osób wybiera się do centrum miasta na zebranie młodzieży, ale jeden z samochodów się zepsuł i poproszono ją aby pojechała w zastępstwie.  Tuż po wyjeździe z kościoła Kasia zorientowała się że nie ma wystarczająco dużo paliwa aby dojechać na zebranie. Skręciła więc na stację paliwową i zaczęła napełniać zbiornik.  Zdawała sobie sprawę z tego że była wtedy sobota, i pomimo dużej przeceny paliwa kupiła tylko pół zbiornika, aby nikt nie pomyślał że korzysta z okazji pomimo soboty.

Zauważyła wtedy, że Mietek też zajechał na stację i dopełnił swój zbiornik, choć z pewnością starczyłoby mu paliwa aby dojechać na zebranie i z powrotem.

Jak oceniasz postępowanie obydwojga kierowców?

Czy uważasz że Kasia nie powinna była kupować paliwa w sobotę i zrezygnować z wyjazdu na zebranie?  Dlaczego?

Czy uważasz że Mietek powinien był kupować paliwo w sobotę pomimo że nie potrzebował?  Dlaczego?

One Response to Paliwo na zapas

  1. Ludmila says:

    Nic dziwnego w tym, że Żydzi mieli problemy z ustaleniem, co można czynić w Sabat a co nie. Kupienie pół zbiornika paliwa było w jednym przypadku wyratowaniem z sytuacji, która uniemożliwiałaby grupce osób branie udziału w ciekawych, duchowych wydarzeniach. Dla Mietka było to natomiast kierowanie uwagi na przyziemne rzeczy bez względu na to że Sabat jest świętem i Bóg pragnie aby nikt nie pracował w tym dniu, i żeby każdy go świętował.

    Niedawno słyszałam że z jakichś powodów został przełożony mecz piłki nożnej. Tak się stało że był to dzień kilku ślubów. Młodzi panowie zostawili swoje młode panie przy gościnnych stołach i poszli oglądać mecz. Czy my nie postępujemy tak wiele razy z Bogiem? Jest wielka różnica między rzeczą konieczną np. kupienie paliwa, żeby przyjechać do panny, a rzeczą zbyteczną np. oglądanie meczu. Jedno i drugie zachowanie zdradza motywy tego zachowania. Powiedziałabym jeszcze dosadniej: obydwa zachowania zdradzają, co jest dla mnie ważniejsze — ślub czy piłka, „randka” z Bogiem czy tańsze paliwo, to co Bóg powiedział czy moje własne plany i osiągnięcia.

    Jeśli mamy szukać najpierw królestwa Bożego, to postawmy to szukanie na pierwszym miejscu na zawsze, a nie tylko wtedy kiedy nam to pasuje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: